ZASTOSOWANIE KLAP DYMOWYCH W PASMACH ŚWIETLNYCH
Klapy oddymiające są jednym z najważniejszych i najczęściej stosowanych systemów przeciwpożarowych, gwarantujących bezpieczeństwo w budynku. Pewne ich funkcje można także z powodzeniem stosować w codziennej eksploatacji budynków i poszczególnych pomieszczeń. By jednak skutecznie spełniały swoją rolę, należy zadbać o ich prawidłowy montaż, np. w pasmach świetlnych. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
CZYM SĄ PASMA ŚWIETLNE?
Pasma świetlne są elementem architektury budynku, odpowiadającym za prawidłowe doświetlenie pomieszczeń znajdujących się wewnątrz. Stosowane są zwykle w obrębie powierzchni magazynowych, centrów spedycyjnych, sortowni, zakładów produkcyjnych oraz hal przemysłowych i handlowych. System pasm świetlnych pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności i redukcję kosztów wynikających z konieczności wykorzystywania energii elektrycznej do zasilania źródeł światła sztucznego. Montuje się je zwykle na dachach pokrytych membraną, papą lub płytami warstwowymi.
JAKĄ FUNKCJĘ PEŁNIĄ KLAPY ODDYMIAJĄCE W PASMACH ŚWIETLNYCH?
Klapy dymowe zamontowane w pasmach świetlnych, poza wspomnianą na początku funkcją przeciwpożarową, pełnią istotną rolę jako element systemu oddychania grawitacyjnego oraz wentylacji dziennej, odpowiadającej za redukcję dymu, temperatury oraz gazów. Klapy oddymiające w pasmach świetlnych wykonywane są w wymiarach odpowiadających wymiarom modułów poszczególnych przęseł pasm świetlnych - głównym wyznacznikiem jest w tym przypadku wymagana powierzchnia czynna oddymiania.
Klapy oddymiające mogą być bez przeszkód stosowane w dowolnym rodzaju pasma świetlnego, a ich kształt współgra z kształtem pasma bądź jego połaci. Klapy dymowe uchylane są przy użyciu jednego z dwóch systemów - elektrycznego lub pneumatycznego. Można je ponadto wyposażyć w opcjonalne akcesoria, poprawiające bezpieczeństwo używania. Mogą to być antywłamaniowe/antyupadkowe kraty oraz specjalne owiewki aerodynamiczne, które zwiększają czynną powierzchnię oddymiania klapy.